SKU : EVDUTY-60-HW
Level 2 EV charger, 48A / 11.5kW, hardwired. Maximum power for EVs with 11kW onboard charger. Made in Quebec.
Equipment is sourced by our master electrician through authorized distributors. bornotto does not sell charging stations directly through his website. Learn more
The EVduty-60 (48A) is the most powerful hardwired charger in the EVduty lineup. With 48A (11.5kW), it maximizes charging speed for EVs with an 11kW or higher onboard charger, such as Tesla, Hyundai IONIQ 5, Kia EV6, and many others.
Permanent installation directly to the electrical panel (no outlet required). 25 ft (7.6m) SAE J1772 output cable, flexible to -40°C. CSA/UL certified. Power adjustable from 8A to 48A based on your electrical setup.
Available in Standard or Smart-Home (Wi-Fi, EVduty app, power sharing) versions.
Eligible for the $600 Roulez Vert rebate from the Quebec government.
| Charging level | Level 2 |
|---|---|
| Voltage | 208–240 V |
| Output current | 48 A (adjustable 8 to 48 A) |
| Max power | 11.5 kW |
| Connector | SAE J1772 |
| Cable length | 25 ft (7.6 m) |
| Installation | Hardwired (no plug) |
| Temperature | -40°C to 40°C |
| Network connectivity | Optional (Smart-Home/Pro) |
| Warranty | 5 years (3 yrs cable/connector) |
| Certification | CSA, UL |
| Made in | Quebec, Canada |
Answer a few simple questions and we will contact you within the next few hours to provide you with a quote for the installation of your electric car charger. It's very simple.
Get your free quoteFree quote in under 24 hours. RBQ and CMEQ-certified installation. Rebates activated.
Request Free Quote