SKU : EVDUTY-50-P
Portable Level 2 EV charger, 40A / 9.6kW, NEMA 14-50P plug. Easy to move. Made in Quebec. 5-year warranty.
Equipment is sourced by our master electrician through authorized distributors. bornotto does not sell charging stations directly through his website. Learn more
The EVduty-50 (40A) portable plugs into a standard NEMA 14-50P outlet (stove plug) and delivers 40A (9.6kW) of charging power. Lightweight and easy to move — ideal if you have two homes or want to take your charger when you move.
25 ft (7.6m) SAE J1772 output cable, flexible to -40°C. Wall mount and plug holster included. CSA/UL certified. Compatible with all EVs and PHEVs in North America.
Available in Standard or Smart-Home (Wi-Fi, EVduty app) versions.
Eligible for the $600 Roulez Vert rebate from the Quebec government.
| Charging level | Level 2 |
|---|---|
| Voltage | 208–240 V |
| Output current | 40 A (adjustable 8 to 40 A) |
| Max power | 9.6 kW |
| Connector | SAE J1772 |
| Cable length | 25 ft (7.6 m) |
| Installation | Portable — NEMA 14-50P plug |
| Temperature | -40°C to 40°C |
| Network connectivity | Optional (Smart-Home/Pro) |
| Warranty | 5 years (3 yrs cable/connector) |
| Certification | CSA, UL |
| Made in | Quebec, Canada |
Answer a few simple questions and we will contact you within the next few hours to provide you with a quote for the installation of your electric car charger. It's very simple.
Get your free quoteFree quote in under 24 hours. RBQ and CMEQ-certified installation. Rebates activated.
Request Free Quote